\

Jak čistit boty z kůže?

Pravidelná péče je základ

Kožené boty, to je prvotřídnost samo o sobě – to ví každý sneakerhead! Jejich jakost a styl jdoucí ruku v ruce s odolností je již desítky let oceňována milovníky městské módy a nejen jimi. Aby jednak Vaše oblíbené sneakery zachovaly svůj dokonalý vzhled a vždy s Vámi držely krok, musíte vědět, jak se o ně starat. Základem každodenní péče se samozřejmě čištění... a kůže má v tomto ohledu speciální požadavky. Poznejte je a postarejte se o svou obuv a ony se Vám odvděčí dokonalým vzhledem přes dlouhou dobu.

Otázka materiálu

Od čeho začít? Ještě předtím, než poběžíte do obchodu pro odpovídající preparát nebo než začnete vyhledávat na internetu méně či více osvědčené rady, přesvědčte se nejdřív, z jakého materiálu je Vaše obuv vyrobena. Od dávná je známo, že kůže kůži se nerovná a různé druhy materiálů mají různé nároky a potřeby. Jak tedy rozpoznat, z čeho jsou Vaše boty vyrobeny? Samozřejmě nejvíce se odlišují kůže lícové – jejich lesk a hladkost je velmi charakteristická. Takové sneakery nemají rády vodu, ale můžeme je bez obav čas od času přetřít vlhčeným hadříkem. Úplně jinak tomu je v případě nubukové či semišové kůže - tyto materiály absolutně netolerují vlhkost a ke všemu vyžadují pravidelné kartáčování, aby vždy vypadaly dobře.

Letní péče

To, jak správně čistit boty ve velké míře na druhu znečištění, a to samozřejmě od části roku. Na jaře a v létě je nejčastějším problémem prach na ulicích, který se usazuje na svršku. Pro takové případy, bez ohledu na druh kůže, z jaké jsou vyrobeny Vaše boty, bude přídatný kartáč s gumovou koncovkou a měkkým vlasem. S její mocí odstraníte většinu letních nečistot. Kartáčování by jednak mělo být delikátní, obzvláště v případě bot z nubuku, poněvadž příliš agresivní čištění by mohlo nenávratně poškodit strukturu materiálu. Podobným způsobem můžeme vyčistit také sneakery z lícové kůže, ačkoliv v jejich případě se osvědčí také lehce zvlhčený bavlněný hadřík. Když očistíte svršek, přetřete rovněž bok podrážky, obzvláště jestli je bílá a následně ponechte boty uschnout.


Zimní péče

V době kdy končí léto a začíná podzim, na naše boty čeká těžká zkouška. Na prach zapomeňte, opravdovou výzvou se nyní stane vlhkost a skvrny od bláta a také soli, kterou jsou posypávány chodníky. Tyto faktory mohou být nebezpečné pro stylové svršky. Sůl agresivně reaguje na kůži a nenávratně ničí naše boty. Právě proto také je k jejímu vyčištění odpovídající technika. Začněte tradičně kartáčováním povrchu a odstraněním bláta. Sneakery z lícové kůže můžete přetřít vlhčeným hadříkem, namočeným v mýdlové vodě. Na odolnější skvrny a větší znečištění se jednak ideálně osvědčí speciální preparát, jako je šampon na boty nebo pěna. Takové produkty jsou také nejlepší pro čištění obuvi ze semiše a nubuku - jsou důkladné, ale delikátní.

Dbejte o ochranu!

Staré přísloví říká, že je lepší předcházet nežli léčit. Je to pravda, ale v případě bot z kůže možno říci: předcházej, protože na léčbu již může být příliš pozdě. Některé skvrny, jako ty od soli či bláta, mohou po sobě ponechat neestetické fleky či poškodit strukturu materiálu. Naštěstí můžeme předejít nenávratnému zničení našich oblíbených kožených sneakerů. Jak? Především pravidelnou impregnací svršku. Speciální preparát – na lícovou, semišovou nebo nubukovou kůži – ochrání povrch bot před znečištěním a vlhkem. Vrstva vydrží po nějakou dobu (dle informací od producenta), jednak aby jste měli garanci, že obuv bude vždy chráněna, je vhodné impregnaci opakovat alespoň jednou týdně. Jistě své kožené sneakery naimpregnujte rovněž na konci sezony, než je odložíte do skříně. Díky tomu, když je opět vytáhnete po několika měsících ze skříně, budou vypadat jako nové.


kožené boty

Tato stránka používá cookies. Přečtěte si více o záměru jejich použití a změně nastavení ve svém prohlížeči. Prohlížením této stránky souhlasíte na používání cookies, shodně s aktuálním nastavením prohlížeče.

Dobře, rozumím
×
[script]$(document).ready(function() { /* MP - Bug ENPSUP-12079 */ $('#js-header').mouseenter(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '0'); }); $('#js-header').mouseleave(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '100'); });});$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1716_0').attr('required', '');$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1664_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1716_0').removeAttr('required');$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1664_0').removeAttr('required');}});});[/script]