Jak čistit boty od soli?


Zima je pro naši obuv náročným obdobím. Stačí krátká procházka, aby se na nich objevily nevzhledné bílé skvrny od soli. Nepodceňujte je! Pokud je ponecháte ladem, můžete tím nenávratně zničit obuv nebo zkrátit jejich životnost. Jak tomu zabránit a udržet svou oblíbenou obuv v dobrém stavu i přes následující roky? Zde je pár rad!Pravidelnost je základ!


Každý druh obuvi vyžaduje poněkud jiné zacházení, ale jsou jisté zásady, na které byste měli myslet. Především neodkládejte čištění na později. Skvrny od soli či bláta odstraňte neprodleně jak se na obuvi objeví, nejpozději po návratu domů. Dokonce i při velmi intenzivních skvrnách zachovejte opatrnost – obzvláště zimní boty z kůže nebo nubuku vyžadují delikátnost. Takové materiály nemají rády intenzivní kartáčování. Ještě předtím, než se pustíte do čištění skvrn od soli, odstaňte z povrchu písek a drobný štěrk. V opačném případě byste své obuvi dopřáli peeling a tím nenávratně poškodili strukturu materiálu. Zabraňte tomu! Nevěřte všem radám, které najdete na internetu. Některé z nich nejenže nefungují, ale mohou dokonce uškodit.


Péče o kůži


Pokud jde o kožené boty, podstatný je především čas. Sůl reaguje s kůží, proniká do její struktury, takže čím déle čekáte, tím hůř. Jak si poradit, když cestujete? Ideálním způsobem je mít u sebe vždy balení vlhčených ubrousků, kterými můžete ihned boty vyčistit. Domu můžete skvrny od soli odstranit pomocí měkkého, lehce zvlhčeného hadříku. Pamatujte, že nemůže být příliš mokrý, protože kůže nemá ráda vodu. Vyhýbejte se intenzivnímu tření - mnohem více se osvědčí jemné pohyby po povrchu. Na obzvláště náročné skvrny užijte speciální preparát nebo šampón na boty. Většina producentů kožené obuvi má ve své nabídce prostředky určené právě na odstraňování skvrn od soli. Užívejte je vždy dle návodu k použití na obalu, ale zachovejte opatrnost - ideálně nejprve vyzkoušejte preparát na méně viditelném místě. Tímto způsobem se ujistíte, že svou koženou obuv nepoškodíte.
Semiš a nubuk jsou výzvou


Obuv z lícové kůže, tedy ze semiše nebo nubuku, je neobvykle vyžadující. Jejich péče je poněkud náročnější, ale při zachování jistých zásad se můžete těšit pěkným vzhledem bot po dlouhou dobu. Jak o ně dbát? Především pamatuje o tom, že tyto materiály absolutně netolerují vodu - je nutné je čistit nasucho. Jestli chcete koupit zimní boty z nubuku nebo semiše, jistě si pořiďte speciální gumový kartáč, díky kterému odstraníte většinu nečistot. V některých místech Vám může pomoci guma - speciální na boty nebo i ta školní. Při odstraňování skvrn od soli začněte kartáčováním svršku, aby jste se pozbyli všech nečistot. Následně sáhněte po speciální pěně pro tento typ obuvi a užijte si shodně s instrukcemi producenta. Nezapomeňte produkt nejdříve vyzkoušet na méně viditelném místě. Zaschnutou sůl můžete rovněž odstranit pomocí houbičky, kterou lehce namočíte ve vodě s šamponem nebo tekutým mýdlem, jednak dělejte to přes papírovou utěrku.


Lépe předcházet nežli léčit


Oplatí se vědět o tom, jak čistit boty od soli, ale rovněž důležitá je technika každodenní péče. Koneckonců je lepší předcházet nežli léčit! Aby zimní boty z kůže, semiše nebo nubuku vždy vypadaly skvěle, nikdy nezapomínejte o impregnaci. Tu provádět po důkladném očištění obuvi a vždy nasucho. Impregnování vlhkého svršku může vést ke vzniku nežádoucích skvrn, kterým se už nezbavíte. Vybírajíc odpovídající preparát spoléhejte na producenty - většina z nich nabízí impregnační prostředky, ideální pro jimi produkované boty.[script]$(document).ready(function() {$(window).scroll(function() { if ($(window).width() > 1024) {if($(this).scrollTop() >= $('.b-footer').offset().top - 1000) {$('.sidebar').addClass('is-sticky');} }}); });[/script]

zimní boty pro ženy

2790

2511 Kč

3590

2552 Kč

2990

1432 Kč

2490

1432 Kč

2990

1432 Kč

2490

1432 Kč

3590

2232 Kč

2290

1272 Kč

1990

1352 Kč

1990

1352 Kč

zimní boty pro muže

zimní boty pro děti

×
[script]$(document).ready(function() { /* MP - Bug ENPSUP-12079 */ $('#js-header').mouseenter(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '0'); }); $('#js-header').mouseleave(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '100'); });});$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1716_0').attr('required', '');$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1664_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1716_0').removeAttr('required');$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1664_0').removeAttr('required');}});});[/script]