Pro ni i pro něj. Unisex klasika – adidas Gazelle


Černá obuv adidas Gazelle

Tři zoubkované pásky, semišový svršek a charakteristický jazyk. Zlatý název modelu, legendární logo Trefoil na patě a retro-runningový střih. Co to jsou za kicksy? Když je řeč o legendě oldschoolu, není zde pochyb, že jde o adidas Gazelle. To je model, který zasluhuje na respekt každého sneakerheada, bez ohledu na pohlaví. Nejen z ohledu na revoluční projekt, jež několika desítek let vyznačuje kanony obuvnického designu, silně inspirovanému stylem vintage. Také ze vzhledu na historii, která, jak v případě každých verzí sneakerů, vychází ze sportu. Proč jsou adidas Gazelle ideálními botami jak pro ni, tak i pro něj? Přesvědčte se sami!


Olympijský prototyp


Sport neřeší pohlaví. Když je řeč o sportovní rivalitě, bere stejně jak muže, tak i ženy. A adidas Gazelle byly stvořené právě pro sportovce. Vše začalo takto: v roce 1960 s myslím na olympijské hry v Římě, značka adidas navrhnula model Rom. To právě tyto boty se staly prototypem pro pozdějších Gazelle. Rom byly vyrobené z lícové kůže, posazené na zoubkované podrážce a doplněné o semišové elementy v oblasti prstů. Obuv s novátorskou semišovou špičkou padla do gustu německé reprezentaci, která v roce 1964 v ní vystoupila na další olympiádě. Po velkém úspěchu tohoto projekt se značka rozhodla jít o krok dál a stvořila boty v celku vyrobené ze semiše. Takto v roce 1966 vznikly adidas Gazelle.


Semišová revoluce


Abychom dobře pochopili význam těch kicksů ve světě dnešního streetwearu, musíme nejdříve pochopit jejich historii. Proč byl nový model adidas tak inovační? Protože kdysi sportovní boty vůbec nebyly šité ze semiše. Základním materiálem svršku byla lícová kůže. Díky užití semišové kůže (ke všemu klokaní!) značka adidas určila novou jakost obuvi na trénink: značně lehčí než dřívější modely. Jednoduchá, leč významná změna vedla k tomu, že Gazelle dobyly srdce sportovců a staly se symbolem své dekády. V obou vydáních. Protože ne počátku semišový model adidas vystupoval pouze ve dvou barvách, a jejich výběr nebyl náhodný.


Rot versus Blau, stadiony kontra ulice


Prvotní verze modelu nazvaného dle africké antilopy nosily čísla 310 a 311. Tento první, nazvaný „Blau”, vznikl s myslí o lehké atletice, ačkoliv model byl vhodný rovněž na tréninky jiného typu. Měl neobvykle lehkou podrážku o speciální mikrostruktuře. Druhý, „Rot”, se zrodil pro potřeby házené. Vyznačoval se průhlednou, neobvykle přilnavou podrážkou o velmi velké elastičnosti. Z počátku neobvykle byl model ceněný sportovci, později Gazelle vešly na ulice. Vše díky mladým Britům, které je doslova okouzlily. Boty se ze dne na den staly ikonou britské popkultury.


Obuv adidas Gazelle

Ženy kontra muži?


V 90. letech na ulicích Spojeného království Gazelle nosili všichni. Začalo to od hudebních hvězd, skončilo to na pouličních subkulturách. Takže zde pohlaví nehraje žádnou roli. Na stejných zásadách je nosili Noel Gallagher i mlaďoučká Kate Moss. Ewan McGregor a Naomi Campbell. Muzikanti Blur a Madonna. Robbie Williams a členky skupiny Spice Girls. Náctiletí z malých měst a celebrity z Londýnu. 90. léta byla v módě dekádou rovnosti a univerzálnosti. Cílem bylo odstranit rozdíly mezi tím, co je pánské a co dámské. To právě tehdy se zrodil trend zvaný unisex. A nadčasové, všem dostupné adidas Gazelle se staly nejvíce reprezentativním příkladem obuvi, zapadající do této tendence.


Sneakersy na míru 21. století


Nikdo již nemá žádné pochybnosti: adidas Gazelle jsou sneakery šité na míru naší doby. Ačkoliv vznikly před více jak 50 let s myslí o olympijských stadionech, dnes kralují na ulicích jako nejnovější výkřik módy. Přes několik dekád popularity: na počátku mezi sportovci, později mezi muzikanty a představiteli mnoha subkultur, se staly symbolem dokonalého designu. Dnes je bez váhání nosí jak ženy, tak i muži. Díky klasickému univerzálnímu designu pasují ke všemu a jejich semišová svršek a slavné tři pásky dodají každé stylizaci retro šik. Zbožňují je takové hvězdy, jako jsou Kanye West, David Beckham, Penn Badgley, Rita Ora, Karlie Kloss či Rosie Huntington-Whiteley. Ženy je nosí nejen s úzkými džíny, ale také s šaty, sukněmi či zvonovými kalhotami. To jsou boty, které se ideálně osvědčí v originální stylizaci ve stylu vintage. Muži je obvykle nosí s plátěnými chinos, džíny či dokonce tepláky – jako sám Kanye. Adidas Gazelle, to je nejlepší příklad unisex klasiky streetwearu, podepsané logem německé značky.Ještě nemáte svůj pár? Pak je nejvyšší čas to změnit! Jedinečný výběr adidas Gazelle na Vás čeká v Sizeer. Doručení zdarma od 1 300 Kč.


[script]$(document).ready(function () { $(window).scroll(function () { if ($(window).width() > 1024) { if ($(this).scrollTop() >= $('.s-last-img').offset().top - 600) { $('.sidebar').addClass('is-sticky'); } } });});[/script]

Vyberte si boty adidas gazelle pro sebe:

1390

792 Kč

1290

1161 Kč

2390

1752 Kč

2390

2151 Kč

2390

1512 Kč

×
[script]$(document).ready(function() { /* MP - Bug ENPSUP-12079 */ $('#js-header').mouseenter(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '0'); }); $('#js-header').mouseleave(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '100'); });});$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1716_0').attr('required', '');$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1664_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1716_0').removeAttr('required');$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1664_0').removeAttr('required');}});});[/script]