Historie značky Vans

Mají 50 let zkušenosti ve výrobě obuvi, obchody po celém světě a davy fanoušků mezi těmi, kteří se zabývají takovými sporty, jako skateboarding, surfing či BMX. Jednak nutno přiznat, že jejich minulost ne vždy vypadala tak růžově jak dnes. Řeč je samozřejmě o značce Vans, která v tomto roce slaví 50-ti leté výročí svého existence. Podívejme se na jejich historii!

Počátky

O minulosti této firmy se příliž nepíše, dokonce ani na jejich oficiálních stránkách. Nápad na její vznik se zrodil v krásné Kalifornii díky Paulu Van Dorenovi, který 16. března roku 1966 otevřel první obchod s obuví. Nešlo však o typické obuvnictví, protože spolu se třemi společníky – Jimem Van Dorenem, Gordym Lee a Sergem d’Elia, se rozhodl produkovat vlastní modely. Odlišoval se od jiných právě tím, že boty bylo možné koupit téměř rovou z výroby. Tehdy právě vznikl první model Vans, dnes známý na celém světě jako Vans Authentic. Továrna měla název Van Doren Rubber Company a začala přinášet první zisky. Co bylo příčinou úspěchu?

Gumová podrážka

Je společným prvkem všech modelů Vans. To právě ona se stala základem inovačního nápadu Van Dorena a jeho kolegů. Jejich cílem bylo stvoření univerzálních trampek na pevné gumové podrážce. Rychle se ukázalo, že boty jsou vhodné na skateboard. Proto také v roce 1976 vznikla první kolekce bot, ze jejichž vzhledem a funkčností stáli skeateři – Tony Alva a Stacey Peralta. Z vlastních zkušeností při provozování tohoto sportu zmínili nejdůležitější funkce, které by měly boty na skateboarding splňovat. Není tedy divu, že se v Kalifornii bleskurychle zvětšil zástup fanoušků Vans mezi skeatery!

boty vans

Božská 70. léta

Ukázalo se, že nápad Van Dorena byl velmi dobrý. Koncem 70. let byla jeho obuv tak populární, že byl v Kalifornii otevřen další obchod. V roce 1979 jich bylo již 70 a prodej se ze Spojených států rozšířil na mezinárodní trh.

1976

To povzbudilo výrobce k rozšíření svého podnikání. Na základě toho vznikly modely, které byly vhodné na BMX a později rovněž na basketbal.

kostkované Vans

Filmový model

Dalším bodem populárnosti této značky bylo vystupování ve filmu. Když v roce 1982 nosil Vansy slavný Sean Penn ve filmu „Zlaté časy na Ridgemont High”, sláva trampek Van Dorena dosáhla další úrovně.


1983

To však neubránilo společnost před finančními problémy. Náhle v roce 1983 značka tvořící skate obuv topící se v dluzích vyhlašuje bankrot. Příčinou byl špatně zvolený sortiment, o který firma rozšířila svou činnost. Patrně se oděvy neujaly tak dobře, jako boty.

Odraz od dna

Jak je vidět dle populárnosti značky, úpadek byl motivací ke změnám k lepšímu. Již 3 roky po ohlášení bankrotu se majitelé firmy rozhodnou k několika trefných finančních rozhodnutí. Firma získává nové investory, kteří tentokrát mají zabránit dalším chybám v oblasti investicí. Vans se dostává z úpadku s ohromným úspěchem.


1997

Začíná spolupráci s Triple Crown, která se stará o celé dění kolem značky, organizujíc akce v oblasti skateboardingu, BMX či surfingu. V roce 1997 Vans otevírá svůj první skatepark.

2000

V roce 2000 a 2001 je firma Vans označována v časopise Forbes jako nejlepší mezi malými americkými firmami.

2017

W tomto roce Vans slaví kulaté 50. výročí a jejich největší odměnou je fakt, že charakteristické trampky stále dobývají ulice měst!

vans ua authentic

×
[script]$('.price-old[data-price-type="regular"] .price-info').each(function() {var newtext = $(this).html().replace('enp.base.offer.price_regular_before_promo', 'cena před akcí'); $(this).html(newtext);});$('.price-old[data-price-type="regular"] .tooltip-text').each(function() {var newtext = $(this).html().replace('enp.base.tooltip.regular_before_promo', 'S výjimkou slev vyplývajících z předchozích akcí'); $(this).html(newtext);});[/script]