Streetwear pro planetu? Poznejte eko praktiky známých značek


zlte Timberland Premum 6

Svět se mění a úpřimně řečeno - nejde zrovna nejlepším směrem. Oceány jsou zaplaveny tunami plastu, přírodní katastrofy přestávají být něčím neobvyklým a vody řek v asijských zemích, kde je vyráběno oblečení, jsou zalité hektolitry chemikálií. Západní civilizace zašla opravdu daleko ve svém konzumním životním stylu a celá planeta tím trpí. Obrovské emise skleníkových plynů vnikají do atmosféry, což je vedlejším efektem gigantické produkce zboží a přispívají tím ke globálnímu oteplování. Nárůst průměrné teploty na Zemi dokonce o 1,5 °C může mít tragické následky. Neúnosná vedra, nedostatek pitné vody, klimatické migrace - to nás čeká, jestli včas nezměníme své návyky.


Jiný pohled na módu


Všichni máme rádi dobrý streetwear. Pouliční móda, to je geniální způsob, jak ukázat své já. Poukazuje na naše záliby, názory a dokonce i na to, jakou hudbu posloucháme. Výběr kicksů či oblečení dané značky se stane jistým způsobem jakýmsi výrokem. Projevuje to, že souhlasíme s hodnotami dané značky nebo nám jednoduše zcela odpovídá její styl. Jednak to právě móda se ve značné míře přičiňuje ke globálnímu oteplování. Není si co nalhávat - masová produkce oblečení, bot a doplňků má vliv na emise CO2 do atmosféry. Proto je tak důležité přistupovat k módě svědomitě. Dělejme promyšlené nákupy. Vybírejme věci, které se nám opravdu líbí a víme, že je budeme nosit přes dlouhý čas. Dbejme o své oblečení a sneakery ((informace o tom, jak to dělat, najdete v naších návodech). A když už nemáme chuť danou věc nosit - překažme ji dál. Prodávejme, darujme někomu známému anebo potřebným. Do jistého momentu jsme měli v péči o naši planetu pouze tuto možnost. Dnes nám jednak naše oblíbené značky vycházejí vstříc. Každého roku ve streetwearových kolekcích předních značek, přibývají odpovědné produkty. Jako kompenzaci v zanechání uhlíkové stopy, což má vliv na životní prostředí, se společnosti angažují v projektech pro ochranu přírody. A dělají to dobře! Poznejte eko praktiky známých značek, jejíchž produkty jsou dostupné v Sizeer. Přesvědčte se, že streetwear nejvyšší klasy, může vznikat s péči o životní prostředí.


Odpovědnost ve stylu Timberland


Značka podepsaná kultovním logem v podobě stromu, je již dlouhá léta průkopníkem odpovědné výroby. Timberland Timberland ve všech fázích produkce dbá o to, aby bylo chráněno životní prostředí a dodatečně se nestaví lhostejně ke svým zaměstnancům. Takto zaangažovaná značka je fenoménem na světové úrovni. Její přístup není pouze reklamou - to jsou hodnoty vyznávané značkou od samého počátku její existence. Co víc - environmentální aktivity této společnosti se neustále vyvíjejí a značka si stanoví čím dál více ambiciózní cíle. V roce 2020 budou zrealizovány cíle, které byly stanoveny před několika lety. 100 % oblečení bude ušito z organické bavlny. 100 % obuvi bude obsahovat alespoň jeden materiál z recyklace a stejný počet oblečení a obuvi nebude obsahovat škodlivé PVC. 95 % odpadů z produkce značky bude odpovědně recyklováno. 80 % pracovníků Timberland bude zapojeno do dobrovolnické činnosti a společenských akcí. Zatímco do roku 2025 chce značka ve spolupráci s nadací Treedom zasadit v Africe 50 milionu stromů. Proto kupujíc produkt od Timberland, můžete mít jistotu, že jednáte odpovědně. Nosíte boty z eticky vyprodukované kůže, které Vám budou sloužit po několik let a podporujete vznik ohromného lesu v Ghaně. Spolu s Timberland jste hrdinou, kterého příroda potřebuje.


Zachraňujte svět spolu s Vans


Vans Save Our Planet

Mnoho značek si bere příklad od těch, které se angažují v ochraně životního prostředí. Čím dál více streetwearových gigantů chce pomáhat, protože má k tomu prostředky. Majitelé firem jsou si vědomi, že pro jejich klienty je odpovědnost čím dál důležitější. S myslí na své zákazníky značka Vans připravila kolekci Save Our Planet. Co je jejím cílem? Design produktů nám připomíná o tom, že je nejvyšší čas se postarat o naši planetu. Na kecky, trička, mikiny, bundy či batohy je natištěn potisk mapy světa. Projekty jsou rovněž doplněny hesly, připomínajícími o záchraně planety a symboly míru. Oblečení a svršky bot jsou vyrobené z ekologické bavlny. Co je však nejdůležitější - značka Vans se rozhodla darovat 200 tisíc dolarů zisku z prodeje kolekce ve prospěch organizace non-profit Sustainable Coastlines Hawaii. Její misí je nabádat společnost k ochraně pobřeží prostřednictvím iniciativy zahrnující rozsáhlé čištění pláží a vzdělávání mládeže. Organizace učí, jak dbát a oceány pro další generace a poukazuje na to, že je dobré v tom začít od čistých pláží.


Inovační přístup značky adidasJedni překazují peněžní prostředky ze svého prodeje na ochranu prostředí, jiní investují do novodobých technologií, díky kterým jejich produkce bude více zodpovědná. Mezi takové značky náleží adidas, neustále pracující nad ekologickými inovacemi ve svých kolekcích. Již od roku 2012 značka začala ve svých produktech omezovat užívání plastu, a tím rovněž polyesteru. Nyní jednak má mnohem ambicióznější cíl – do roku 2024 značka zcela zrezignuje s využívání nového plastiku. Namísto tohoto budou v produktech užívané přetvořené materiály: recyklovaný polyester či plast vzniklý z oceánického plastiku. Na tom druhém adidas pracuje společně s organizací Parley, bojující s odpady na plážích. Firmy patřící do globální sítě Parley sbírají plasty nacházející na pobřeží, například na Maledivách. Předávají ho firmě adidas, která ho po odpovídajícím zpracování, využívá v produkci bot a oblečení. To je pouze jeden z kroků, jaký americká značka podnikla na věc odpovědné produkce. Dalším nápadem bylo stvoření bot, které by byly vyrobeny zcela z recyklovaných materiálů. Inovační modely z kolekce GEN 1 byly přetestovány sportovci a jejich kritické úvahy vedly k navržení obuvi GEN 2, která je současně v testovací fázi. V roce 2021 má být taková obuv uvedena na trh. Chcete se dozvědět více o environmentálních aktivitách značky adidas? Vše se dozvíte na stránkách producenta.


Jak vidíte, streetwear také může být odpovědný. Promyšlené nákupy, péče o své kicksy a oblečení či darování nenošených věcí jiným fanouškům streetwearu, to jsou některé z možností, jak dbát o dobro planety. Jednak můžete jít na vyšší level v péči o životní prostředí. Vsaďte na produkty značek, kterým osud Země není lhostejný.


[script]$(document).ready(function () { $(window).scroll(function () { if ($(window).width() > 1024) { if ($(this).scrollTop() >= $('.s-last-img').offset().top - 600) { $('.sidebar').addClass('is-sticky'); } } });});[/script]

Prohlédněte si celou kolekci Timberland:

Prohlédněte si celou kolekci Vans:

Prohlédněte si celou kolekci adidas:

×
[script]$(document).ready(function() { /* MP - Bug ENPSUP-12079 */ $('#js-header').mouseenter(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '0'); }); $('#js-header').mouseleave(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '100'); });});$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1716_0').attr('required', '');$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1664_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1716_0').removeAttr('required');$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1664_0').removeAttr('required');}});});[/script]