Nike Air Max vs Air Force - souboj gigantů streetwearu

Dva kultovní modely s téměř legendárním komfortem a nekonečným sporem o to, které z nich jsou lepší. Stejně tak jako fanoušci Star Wars a Star Treku kdysi bojovali proti sobě anebo fanoušci Eminema a 2 Paca, dnes se nadšenci streetwearu hádají o to, které tenisky od Nike vládnou. Je lepší kolekce Air Max či Air Force? A je vůbec možné něco vybrat? Ještě předtím, než postavíme rivaly do ringu, pojďme se na ně blíže podívat!

dámské Nike Air Force 1

pánské Nike Air Force 1

Navázání na klasiku

Historie Air Force započala v roce 1982 - právě tehdy se na trhu objevily, reklamované jako obuv, která má konečně vyhovět potřebám náročných basketbalistů. Běh, početné skoky a náhlé změny směru způsobovaly, že jejich boty se jednoduše rozpadaly. Nike Air Force 1 měly být jiné - trvanlivé, odolné, spolehlivé a ke všemu neobvykle pohodlné. Jejich projektant Bruce Kilgore propojil basketbalovou tradici Nike s tehdy novodobou technologií Air, tedy vzduchových polštářků ukrytých v podrážce. Prvotně se chtěl inspirovat panáčkem Michelin, ale nakonec vsadil na tvar odvozen od trekingových bot. Takto vznikla dokonale známá obuv, která za svůj název vděčí prezidentskému letadlu. První Air Force byly bílé s šedými elementy a reklamovali je tehdy populární sportovci z klubů Philadelphia 76ers, Los Angeles Lakers a Portland Trail Blazers. Přesto, že byly určené na basketbal, rychle se staly populární rovněž v pouliční módě - především newyorském Harlemu, který byl považován za jejich domovinu. Nejen američtí sneakerheadi, ale také rapeři si zamilovali Air Force od Nike. Byly natolik kultovní, že o nich byla dokonce napsaná píseň. Tajemstvím jejich popularity nebylo pouze nabízené pohodlí, ale i promyšlená reklamní kampaň. První bílé Air Force byly reklamované velmi chytrým způsobem, jako něco naprosto výjimečného, proto další vylepšení byla zavedena tak, aby co nejméně zasahovala do profilu svršku. Tato strategie trvá dodnes a producenti celou dobu dbají o udržení charakteristického looku a nedovolí nikomu zapomenout o tom, že vše začalo od basketbalu. Trendy se měnily a popularita Air Force stále rostla, až se tyto docela prosté boty dostaly do výšin popularity. Sneakerheadi docenili nejen jejich pohodlí a spolehlivost, ověřenou v nejnáročnějších podmínkách přes basketbalisty, ale také fantastický retro look, nostalgicky navazující na počátky pouliční módy.

Nekonečná revoluce

O pět let mladší Air Max měly premiéru koncem března roku 1987, ačkoliv se to neobešlo bez problémů. Vše začalo od potřeb rozvoje. Po premiéře Air Force značce stále scházel silný bod, vlajkový produkt, který se stane populární nejen v USA, ale i celém světě. Projektanti ještě nevěděli, že v polovině 90. let se AF1 stanou kultovní rovněž v Evropě, takže po roce 1982 se zaměřili na hledání nového revolučního nápadu. Tým, do kterého se přidal mimo jiné Bruce Kilgore a Tinker Hatfield, usedl do práce nad něčím svěžím, co by je přesvědčilo (a nejen je) o této značce. Nápad přišel poměr rychle - namísto ukrývání super pohodlného vzduchového polštářku, ukažme ho světu! Takto vznikl projekt bot, které v podrážce měly mít speciální otvor, přes který bylo možné jasně vidět, jak se chová během pohybu. Bylo to natolik revoluční řešení, že se dokonce setkalo s neochotou marketingového oddělení Nike, které se obávalo četných reklamací a poškození. Zdálo se, že dokonce ani samotní tvůrci ne zcela věří v úspěch svého projektu, protože na ním pracovali dlouhé hodiny spíše ze zvědavosti, nežli ze skutečné potřeby. Úspěch všechny zaskočil. Téměř ihned po premiéře se Air Max staly hitem - neuvěřitelně pohodlné, ideálně pružné a fantastického pouličního looku. Docenili nejen sportovci, ale také fanoušci streetwearu, kteří si cení jejich univerzálnost a módní novodobý design. Značka Nike se rozhodla jít ještě dál a stvořila novou, ještě lepší obuv. V 80. letech vznikl další model Air Max (AM2), který se jednak netěšil takovým zájmem. Konečně přišel čas na dnes už kultovní boty z roku 1990, které značce přinesly žádoucí celosvětovou slávu. Odhalení vzduchového polštářku se stalo charakteristickým znakem nejen celé série Air Max, ale i samotné značky Nike a také synonymem stylu a inovace. Značka jde stále tímto směrem a navrhování novinek, adaptování dodatečných inovací a experimentování nad získáním ještě většího pohodlí, se stalo hlavním cílem celé společnosti.

Giganti do ringu!

Pravdou je, že souboj Nike Air Max vs Nike Air Force vede k jednomu: věčné válce mezi klasikou a novodobostí. Dvě kolekce bot vyvozené z basketbalového základu, spojuje rovněž postava Bruce Kilgora. Jsou totožně pohodlné, protože využívají stejnou technologii - technologii Nike Air. Rozdíl mezi nimi - tedy mezi dvěma trendy streetstyle - spočívá na definici toho, co uznáváme za nejvyšší jakost. Série Air Force, i když s časem také prošla modernizací, klade větší důraz na designérské doplňky a kultivování tradice, nežli na novinky. Tyto boty jsou vizuálně stálé, bez změn a ukazují dokonalost klasiky. To, co se osvědčilo dříve, se osvědčí rovněž dnes a navázání na minulost a počátky legendy jsou vždy svěží. Zatímco Air Max jsou typicky technologickou kolekcí, která je založena na experimentech. Zde vše začalo revolucí a revolucí také zůstane a další verze Air Max dokazují, že aspirací projektantů je, aby každý další model byl hitem ve světě sneakerů. Zdá se tedy, že souboj mezi Nike Air Force a Air Max nemá vítěze - jsou zato dva různé pohledy na klasiku a novodobost - ani dobré, ani špatné. Prostě různé.

dámské Nike Air Max

3890

3501 Kč

4190

3771 Kč

4190

3771 Kč

3590

2872 Kč

4590

2232 Kč

2690

1912 Kč

4790

4311 Kč

3990

2392 Kč

3890

2232 Kč

4590

2952 Kč

pánské Nike Air Max

4590

2952 Kč

3990

3590 Kč

4490

4190 Kč

4290

3861 Kč

4590

4131 Kč

3790

3390 Kč

×
[script]$(document).ready(function() { /* MP - Bug ENPSUP-12079 */ $('#js-header').mouseenter(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '0'); }); $('#js-header').mouseleave(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '100'); });});$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1716_0').attr('required', '');$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1664_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1716_0').removeAttr('required');$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1664_0').removeAttr('required');}});});[/script]