Historie značky Puma
Historie Puma
V malém německém městečku žili dva bratři. Měli velké sny a hodně ochoty do práce. Nechyběl ani unikátní nápad, který se vyvinul a stal se způsobem života. Zní to jako pohádka? Je to možné, kdyby ne fakt, že v určitém okamžiku celý příběh musel být rozdělen na dvě části. Tak vznikla Puma – jedna z největších firem oděvního průmyslu na světě.
Puma Suede
Společnou činnost na německém trhu v obuvnickém průmyslu započali dva bratři – Adolf i Rudolf Dasslerovi. Jejich cílem bylo ruční šití sportovních bot o velmi nízké váze. Rychle se ukzálo, že to co dělají, má smysl. Ve sportovních botách Gebruder Dassler Schuhfabrik vystupovali sportovci z celého světa, dobývajíc zlaté medaile. V roce 1928 se boty bratrů proslavily díky lehké atletice a vítězce na 800 metrů v Amsterdamu – Lina Radke. A o 8 let později triumfoval Jessie Owens – americký běžec a držitel čtyř zlatých medailí. Bylo známo, že bratři Dassler mají patent na opravdu dobré boty na lehkou atletiku.
1948
Po vojně se podnikatelské cesty Adolfa a Rudolfa začaly rozdělovat. Další spolupráce se ukázala být nemožná, a proto každý z nich začal pracovat na vlastní účet. Adolf stvořil adidas a Rudolf šel v jeho stopách a pojmenoval svou značku...Ruda. Jak se ukázalo, nebyl to správný krok, jednak již o několik měsíců později byl název změněn na Puma. Tentýž rok přicházejí na trh první originální boty na fotbal Puma – kopačky o názvu ATOM.
1949
Rudolf Dassler zůstává u bot na fotbal a tvoří první model s vkroucenými kolíky. Další zlepšení prezentuje v modelech SUPER ATOM a ATOM Brasil.
1959 r.
Puma se stává rodinnou firmou. Rudolf do spolupráce pozývá svou ženu a dva syny.
1970
Boty Pumy zažívají svůj velký moment na televizních obrazovkách. Mistr světa Pele si zavazuje své kopačky Puma King a přitahuje pozornost celého světa na unikátní boty německé značky.
1972
Puma opět sází na známé sportovce za účelem propagace. Do jejich skupiny se přidává překážkář z Ugandy, který ve speciálních botech od Pumy získává zlato na mistrovství světa v Mnichově.
1974
Nejsmutnější moment v historii Pumy – smrt Rudolfa Dasslera, zakladatele, původce a tvůrce legendy sportovního průmyslu. Otec úspěchu umírá na rakovinu plic a otěže ve firmě přebírá jeho syn, který byl už dávno školen do této role.
Firma po smrti Rudolfa dále funguje na nejvyšších otáčkách. V roce 1976 přichází čas ukázat světu technologii, která se stala charakteristickým znakem Pumy. Jde o technologii S.P.A., čili lehké výšení bot v oblasti paty. Taková konstrukce měla zabránit napínání achylové šlachy.
1989
Puma přestává být rodinnou firmou. Synové Rudolfa Dasslera prodávají svůj většinový podíl švýcarské společnosti.
1998
Značka, která vždy sází na sportovce, podepsala výlučný kontrakt s populární tenistkou Serenou Williams.
2000
Vznikají boty Puma určené na motorové sporty mezi jinými ve spolupráci se značkou Porshe. V roce 2002 mají svou premiéru tenisky Puma pro závodníky Formule 1 – Puma Speedcat.
2006
Puma se začíná angažovat do světa módy. Jak dnes dobře víme, tento směr je velmi přínosný. V roce 2006 sportovní boty pro Pumu navrhuje slavný módní projektant Alexander McQueen.
2015
Ambasadorkou značky Puma se stává populární zpěvačka Rihanna, která pro značku tvoří kolekci oblečení a obuvi inspirovanou sportovní módou. To byla trefa do černého, jelikož její projekty se šíří mezi fanynkami módy rychlostí blesku a Puma opět stojí na vrcholu popularity!