Historie značky Puma


Historie Puma

V malém německém městečku žili dva bratři. Měli velké sny a hodně ochoty do práce. Nechyběl ani unikátní nápad, který se vyvinul a stal se způsobem života. Zní to jako pohádka? Je to možné, kdyby ne fakt, že v určitém okamžiku celý příběh musel být rozdělen na dvě části. Tak vznikla Puma – jedna z největších firem oděvního průmyslu na světě.
Puma Suede
  

1924-1949 r.

Společnou činnost na německém trhu v obuvnickém průmyslu započali dva bratři – Adolf i Rudolf Dasslerovi. Jejich cílem bylo ruční šití sportovních bot o velmi nízké váze. Rychle se ukzálo, že to co dělají, má smysl. Ve sportovních botách Gebruder Dassler Schuhfabrik vystupovali sportovci z celého světa, dobývajíc zlaté medaile. V roce 1928 se boty bratrů proslavily díky lehké atletice a vítězce na 800 metrů v Amsterdamu – Lina Radke. A o 8 let později triumfoval Jessie Owens – americký běžec a držitel čtyř zlatých medailí. Bylo známo, že bratři Dassler mají patent na opravdu dobré boty na lehkou atletiku.

1948

Po vojně se podnikatelské cesty Adolfa a Rudolfa začaly rozdělovat. Další spolupráce se ukázala být nemožná, a proto každý z nich začal pracovat na vlastní účet. Adolf stvořil adidas a Rudolf šel v jeho stopách a pojmenoval svou značku...Ruda. Jak se ukázalo, nebyl to správný krok, jednak již o několik měsíců později byl název změněn na Puma. Tentýž rok přicházejí na trh první originální boty na fotbal Puma – kopačky o názvu ATOM.

1949

Rudolf Dassler zůstává u bot na fotbal a tvoří první model s vkroucenými kolíky. Další zlepšení prezentuje v modelech SUPER ATOM a ATOM Brasil.

1959 – 1974 r.

1959 r.

Puma se stává rodinnou firmou. Rudolf do spolupráce pozývá svou ženu a dva syny.

1970

Boty Pumy zažívají svůj velký moment na televizních obrazovkách. Mistr světa Pele si zavazuje své kopačky Puma King a přitahuje pozornost celého světa na unikátní boty německé značky.

1972

Puma opět sází na známé sportovce za účelem propagace. Do jejich skupiny se přidává překážkář z Ugandy, který ve speciálních botech od Pumy získává zlato na mistrovství světa v Mnichově.

1974

Nejsmutnější moment v historii Pumy – smrt Rudolfa Dasslera, zakladatele, původce a tvůrce legendy sportovního průmyslu. Otec úspěchu umírá na rakovinu plic a otěže ve firmě přebírá jeho syn, který byl už dávno školen do této role.

1976 r.

Firma po smrti Rudolfa dále funguje na nejvyšších otáčkách. V roce 1976 přichází čas ukázat světu technologii, která se stala charakteristickým znakem Pumy. Jde o technologii S.P.A., čili lehké výšení bot v oblasti paty. Taková konstrukce měla zabránit napínání achylové šlachy.

1989 – 1998 r.

1989

Puma přestává být rodinnou firmou. Synové Rudolfa Dasslera prodávají svůj většinový podíl švýcarské společnosti.

1998

Značka, která vždy sází na sportovce, podepsala výlučný kontrakt s populární tenistkou Serenou Williams.

2000 – 2015 r.

2000

Vznikají boty Puma určené na motorové sporty mezi jinými ve spolupráci se značkou Porshe. V roce 2002 mají svou premiéru tenisky Puma pro závodníky Formule 1 – Puma Speedcat.

2006

Puma se začíná angažovat do světa módy. Jak dnes dobře víme, tento směr je velmi přínosný. V roce 2006 sportovní boty pro Pumu navrhuje slavný módní projektant Alexander McQueen.

2015

Ambasadorkou značky Puma se stává populární zpěvačka Rihanna, která pro značku tvoří kolekci oblečení a obuvi inspirovanou sportovní módou. To byla trefa do černého, jelikož její projekty se šíří mezi fanynkami módy rychlostí blesku a Puma opět stojí na vrcholu popularity!

[script]$('.kontener-row').each(function(index) { var ile_left = $(this).children('.left').css('height'); var ile_right = $(this).children('.right').css('height'); if (ile_left > ile_right) $(this).children('.left').css('border-right', '1px solid #fff'); if (ile_left <= ile_right) $(this).children('.right').css('border-left', '1px solid #fff');})[/script]
×
[script]$(document).ready(function() { /* MP - Bug ENPSUP-12079 */ $('#js-header').mouseenter(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '0'); }); $('#js-header').mouseleave(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '100'); });});$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1716_0').attr('required', '');$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1664_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1716_0').removeAttr('required');$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1664_0').removeAttr('required');}});});[/script]