Historie značky New Balance


Historie New Balance

Historia jedné z největších velmocí v produkci sportovních oděvů sahá do roku 1906. Dnes boty s charakteristickým N nosí všichni milovníci streetwearu. Výrobky od New Balance se staly jedny z nejžádanějších na trhu sportovních značek. Pokud jste jedním z jejich fanoušků, jistě se nebudete ptát, co je toho příčinou!

Více viz:
New Balance 373
New Balance 247
Znacky New Balance

 

Tak to začalo…

Počátky této firmy se mohou zdát zábavné. Legenda říká, že její zakladatel – Wiliam J. Reiley, který přijel do Spojených států z Velké Británie, přišel na název firmy New Balance, když sledoval slepice na dvorku. Ke stvoření speciálního oblouku podporujícího nohu ho inspirovalo držení rovnováhy u nelétavých ptáků.

Právě takový balanc chtěl získat, když navrhoval vložku pro dělníky, kteří po celý den měli na nohách nepohodlnou obuv. Analogie? První vložka do bot této značky byla koncipována dle vzoru kuřecí nohy. Doslova, jelikož posytovala noze tři nové body podpory, které byly uloženy ve tvaru trojúhelníku, podobně jako pařát slepice. Reileyho nápad byl pantován a přes 30 let to byl jeho jediný úspěch v oblasti projektování.

První boty

Tvoření bot započalo v roce 1938. Tehdy vznikly první běžecké boty od New Balance, a co je zajímavé, byly vyrobené z černé klokaní kůže. Byly vyhrazené pro tým běžců z Bostonu, jednak pomalu si získávaly srdce jiných, jelikož jméno jejich tvůrce budilo poztivní dojem. Reiley od počátku zaskakoval klienty i konkurenci.


Nejen, že první model jeho značky stál pouze 7$, navíc na štítku byla informace, že v případě nespokojenosti, budou klientovi vráceny peníze. Tyto marketingové triky mohou mít hodně společného s Arthurem Hallem – slavným prodejcem, který se v roce 1933 přidal k Raileymu, aby společně stvořili boty snů.


Nová vložka

O úspěchu samotného zakladatele se příliž nemluví. Byl bezpochyby předchůdcem nového trendu, zakladatelem nové jakosti pohodlné obuvi, jednak k přelomu značky New Balance došlo v 50. letech, kdy otěže převzali Eleanor a Paul Kidd – dcera a zeď Arthura Halla. Změna vedení byla nezbytná z důvodu předčasné smrti majitele značky v roce 1956. Tato nová etapa v historii značky přináší především změny. Namísto tvoření obuvi se soustředila na testování a bádání v oblasti obuvnictví. Nebylo to bezvýsledné, jelikož v roce 1960 vzniky další běžecké boty založené na výsledcích experimentů. Byly pojmenovány Trackster, byly lehké, jako žádné jiné boty a právě jim vděčíme za dvojí systém číslování. Úprava délky a šířky bot dodnes umožňuje perfektní přizpůsobení obuvi tvaru chodila. .

Opravdový počátek impéria New Balance

Pravděpodobně kdyby ne Trackster, značka by se nikdy nedostala do celého světa. To právě tyto boty uchvátily Jima Davisa, který v roce 1972 odkoupil New Balance a započal výrobu v masovém měřítku – 6 pracovníků tvořilo denně 30 párů.


Od toho momentu se firma pomalu rozjíždí. První opravdový úspěch byl titul „Nejlepší boty pro běžce”, kterým byl poctěn model M320 v časopise „Runner’s World”. Spolu s touto cenou roste prestiž značky, která během 10 let po převzetí Davisem zaznamenává obrat ve výši 60 milionů dolarů. Po M320 se objevily další modely, především první New Balance pro ženy – W320.

Nejen ceny jdou nahoru

Začínaly na ceně 7$, nicméně specijalisté značky si za každé zdokonalení říkali o čím dál větší částky. Na model M620 již bylo třeba si odložit 50$ a na nové běžecké boty 99$ až 100$. Nejen ceny jdou nahoru.

V roce 1982 New Balance dobývá Mount Everest spolu se slavným horolezcem Lou Whittakerem. Následující roky se značka otevírá i jiným sportům, mimo jiné basketbalu. V roce 2005 se ukazuje, že značka zaznamenává největší prodejnost sportovní obuvi ve Spojených státech.

Úspěch šitý na míru

K 110. výročí New Balance nebylo nutné nikoho přesvědčovat o tom, že značka má ohromný úspěch na světovém řebříčku. Tyto boty jsou čím dál častěji označovány za kultovní. Nosí je nejen běžci, ale všichni, kterým záleží na pohodlí a komfortu.

New Balance to je především velké překvapení. Když vznikla první vložka inspirovaná kuřecím pařátem, jistě nikdo nepředpokládal, že o 100 let později to bude světoznámá sportovní značka. To je nevyvratitelný důvod toho, že jakost ruka v ruce s dobrým designem, může dobýt svět! A Vy v botách s Nkem jistě dobyjete ulice měst.[script]$('.kontener-row').each(function(index) { var ile_left = $(this).children('.left').css('height'); var ile_right = $(this).children('.right').css('height'); if (ile_left > ile_right) $(this).children('.left').css('border-right', '1px solid #fff'); if (ile_left <= ile_right) $(this).children('.right').css('border-left', '1px solid #fff');})[/script]
×
[script]$(document).ready(function() { /* MP - Bug ENPSUP-12079 */ $('#js-header').mouseenter(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '0'); }); $('#js-header').mouseleave(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '100'); });});$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1716_0').attr('required', '');$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1664_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1716_0').removeAttr('required');$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1664_0').removeAttr('required');}});});[/script]