Historie značky Converse

Víte, které tenisky dosáhly nejlepší prodejnosti v historii sportovní obuvi? Jsou to klasické trampky Converse Chuck Taylor All Star, které vznikly v roce 1917 a doteď se prodalo téměř 600 milionů párů! Není pochyb, že tato firma je na vrchulu. Je to opravdový gigant v oblasti lifestylové obuvi. Jednak ne vždy tomu tak bylo! Pojďme zjistit, jakým způsobem se jim podařilo dojít tak daleko!

Jak to začalo?

Ve Wikipedii pod výrazem „Converse” se kromě firmy zabývající se výrobou obuvi nachází rovněž město ve Spojených státech. Nemá však nic společného se známou značkou obuvi. Converse je rovněž příjmení zakladatele značky – Marquisa Millsa, který v roce 1908 roku zahájil své podnikání v Malden w stanie Massachusetts. Základní materiál, se kterým pracoval, byla guma. Firma Converse dodávala na trh především holínky. Obchod nešel příliš dobře, proto o rok později se majitel Converse Rubber Corporation rozhodl navhnout první sportovní boty. Dalo by se říci, že to byla trefa do černého, to se jednak stalo až několik let později

Chuck Taylor, tedy All Star

Marquis Mills Converse ve spolupráci s basketbalistou Chuckem Taylorem tvoří první trampky ušité z plátna. Podrážka je z vulkanizované gumy, jelikož se firma dříve zabývala produkcí pneumatik. Conversky se staly oblíbenými botami basketbalistů.

bile Converse

Změny jsou dobré

Stačilo pár detailů, lepší přilnavost díky dezénu podrážky a značný přínos do propagace, aby se z bot, o který nikdo neslyšel, staly Converse něčím žádaným. Není tajemstvím, že hlavní roli v úspěchu odehrál Chuck Taylor, kterého značka poctila umístěním jeho jména do loga na svršku bot.

seda Converse

Chuck Tylor All Star

Dodatečně byl obohacen design pěticípou hvězdou, která je od té doby spojována právě se značkou Converse. Po čase se kromě tradičního hnědého modelu začaly objevovat další. Ale co je zajímavé – model Chuck Taylor All Star byl tak perfektní, že nezměnil svou podobu přes 96 let! Dodnes se můžeme těšit jeho klasickým a nadčasovým designem.


1936 Rok

V roce 1936 trampky Converse debutovaly na olympijských hrách. Nosili je samozřejmě basketbalisté. Tentokrát byly speciální boty vyrobené s bílým svrškem a modro-bílými detaily, navazujícími na barvy vlajky USA.

seda boty Converse

Nepřetržitý řetěz úspěchů

Tento model se dodnes těší ohromnou popularitou. Po tomto velkém úspěchu nadešel čas nepokojů – II. Světová válka, která byla ke značce velmi laskavá, protože All Star se staly botami, ve kterých cvičily ozbrojené síly Spojených států! Po vojně byly klasické boty po kotníky elementem každého basketbalového týmu v USA, ať už v profesionálních ligách či v univerzitních týmech – boty s pěticípou hvězdou na svršku byly nepostradatelným doplňkem každého hráče.


Jak z hřiště trefily do ulic…

Chuck Taylor, tedy All Star

Čtyřicet let po vydání na trh prvních All Star, Converse prezentuje první boty se svrškem po kotníky.

1957 rok

Je rok 1957 a značka stále zůstává bezkonkurenční ve výrobě sportovní obuvi. Jejich zisky stanovily 80% příjmu z celkového prodeje sportovních bot. Byl to tedy dokonalý moment pro zavedení nového modelu. V jeho propagaci již pomahají nejen basketbalová družstva, ale také zaujaté celebrity. V 50. letech se Converse poprvé ukázaly na televizních obrazovkách. V roce 1960 je diváci mohli vidět rovněž ve filmu „Tall Story”. Tyto momenty pouze povzdudily rostnoucí zájem o boty, které dobyly srdce basketbalistů v celé Severní Americe.

boty Converse
bile boty Converse

Konkurence šlape na paty

Doposud byly Converse zcela bezkonkurenční. Vše se změnilo v 70. letech, kdy se trh začal zaplňovat značkami produkujícími sportovní obuv. Stalo se tak, protože sportovní boty v pouliční módě již byly běžnou záležitostí. Opravdu každý chtěl nosit pohodlné a módní boty. Ukázalo se jednak, že tento fakt pouze pobudil majitele firmy jednat. Když značka Nike začala produkovat své první boty na sport, Converse s ní konkuroval cenou a širší nabídkou variací svých klasických trampek. To vlastně tehdy se z obuvi na basketbal stal oblíbený element garderoby hvězd rocku a takových subkultur, jako je punk, emo či hip-hop. Přesto dodnes patří mezi jedny z nejmódnějších tenisek streetwearu.

Těžké časy se šťastným koncem

Pod značným úspěchem v 60. a 70. letech XX. století se skrývaly opravdové problémy uvnitř společnosti. V roce 1969 zemřel ambsasador značky Chuck Taylor. A v 70. letech značka několikrát změnila majitele. Přecházení z rukou do rukou nepřineslo nic dobrého, protože o deset let později chtěla dokonce vyhlásit bankrot. Tento stav trval až do momentu, kdy ji pod svá křídla přijal jeden z největších rivalů na trhu – firma Nike. Converse zůstává pod jejím vedením dodnes a to se pravděpodobně nezmění. Nicméně, takový rozvoj trampkám Converse evidentně pouze prospěl! Po několik let budovaná popularita prakticky nezměněného klasického modelu bot zapříčinila, že se boty tak silně ujaly na trhu sportovní obuvi, že dnes již nepotřebují žádné úpravy, aby se prodávaly. Jejich sláva mluví sama za sebe.


×
[script]$('.price-old[data-price-type="regular"] .price-info').each(function() {var newtext = $(this).html().replace('enp.base.offer.price_regular_before_promo', 'cena před akcí'); $(this).html(newtext);});$('.price-old[data-price-type="regular"] .tooltip-text').each(function() {var newtext = $(this).html().replace('enp.base.tooltip.regular_before_promo', 'S výjimkou slev vyplývajících z předchozích akcí'); $(this).html(newtext);});[/script]