Historie Nike Air Max


Historie Nike Air Max

Slavné Nike Air Max můžeme dnes s plnou odpovědností nazvat kultovními botami. Nosí je všichni, kterým záleží na pohodlí a stylovém vzhledu. V roce 2017 bude systém Air Max slavit 30. výročí. Mezitím 29 let odkdy značka vypustila na trh Air Max 87, vzniklo nespočet konfigurací těchto bot. Jak to začalo? Komu vděčíme za tyto vyjímečné tenisky? Prozkoumáme evoluci technologie Air od počátku až do současnosti!

Více:
Nike Air Max 90
Nike Air Max 95
Nike Air Max 97
Nike Air Max Thea
Tenisky Nike
 

Architekt projektuje obuv

Legenda říká, že 80. léta ve firmě Nike plynuly pod znakem hledání. Značka Blue Ribbon Sports založena v roce 1964 Billem Bowermanem a Philem Knightem si na trhu radila celkem dobře, jednak majitelům chyběl vlajkový model. Projektanti neustále pracovali nad stvořením něčeho neopakovatelného, co by mohlo Nike odlišit od odstatních výrobců sportovní obuvi.

V čele tohoto týmu stál Tinker Hatfield – architekt, který lépe než-li v budovách se vyznal v dobrých teniskách. A právě on učiní průkopnický objev. Když během cesty do Paříže uvidí budovu Pompidou, vnější instalace ho nadchla k aplikování stejného způsobu u sportovních bot! To byl začátek velkého úspěchu Nike, přesto že se hned na počátku nápad neujal.

Vzduchový polštářek

Hatfield po návratu z Francie stvořil projekt prvních bot s odhaleným vzduchovým polštářkem v podrážce. Nápad, na tehdejší časy, byl geniální, v 80. letech vzbudil mnoho kontroverzí. V marketingovém oddělení se však objevily obavy, že nositelé těchto bot budou propichovat polštářky a díky tomu bude mnoho reklamací.


Dnes není tajností rovněž fakt, že odpůrci prvních Air Maxů byli rovněž odpůrci Hatfielda. Takže do hry vstoupily rovněž osobní záležitosti, které naštěstí nezastavily firmu před produkcí Air Max 87! Tinker spolu se svým společníkem Parkerem tak dlouho zvelebovali projekt, aby byl revoluční model dopracovaný na sto procent. Povedlo se?


Premiéra Air Max 1

Od 26. března roku 1987 do dnes se mluví jak o průlomovém okamžiku nejen v historii Nike, ale rovněž historii sportovních bot vůbec. Není tajemstvím, že Air Maxy jsou jednou z nejdůležitějších součástí v historii sportovní módy. Projektanci ihned po oficiální premiéře započali proces zdokonalování. Změněna byla pěna odolná proti poškození a zmenšeno bylo okénko, ve kterém byl viditelný vzduchový polštářek. Nikdo však neměl pochybnosti, že jde o model, který způsobí pozdvižení. Ještě tentýž rok se objeliva v televizi jeho reklama. Soundtrackem tohoto spotu byla píseň od Beatles „Revolution”, která tehdy měla stejně jako Nike Air Max 1 svůj komerční debut.

Za dobrý počátek

Inovační nápad se musel na trhu ujmout velmi dobře, jelikož Hatfield započal práci navazující na kolekci. Ještě v 80. letech svět spatřil druhý model Air Max. Byl rok 1989 a Nike zve na premiéru Air Max Light. Jak poukazuje samotný zázev, cílem projektantů bylo stvoření bot na základě systému Air, které budou mnohem lehčí a zároveň komfortnější.


To se povedlo díky technickým změnám v podobě dvou lehčích pěn použitých v podrážce. To, co zůstalo nezměněné, je samozřejmě viditelný vzduchový polštářek, tak jako u Air Max 1. Bohužel navzdory nadšení projektantů a použití technický inovací, boty z roku 1989 si nezískaly popularitu. Po revolučních Air Max 1, model Light neměl šanci se prosadit a vzbudit zájem. Jeho osud je dost smutný – model mizí z trhu a značka se s ním vrátila až v roce 2007 pod jiným názvem.

90. léta

Po Air Max 1, má model z roku 1990 nejvíce konfigurací a variant. Současní projektanti po něm sahají velmi často, respektujíc klasický retro styl na různé způsoby. To dokazuje, že porážka z 1989 pouze zmobilizovala pojektanty Nike k další práci nad zlepšením modelu. Projekt těcho Air Max 90 je dílem Tinkera Hatfielda, který si tentokrát stanovil za cíl stvoření něčeho mnohem výraznějšího. Boty byly vyrobeny ze síťky ve spojení se semišem a kůží, na patě se objevil motiv Nike „loveheart”.

Tento model přesvědčoval rovněž vyjímečnými barvami – Laser Blue a Radiant Red (dnes známá jako „Infrared”, jednak tento název vznikl teprve v roce 2002). Nezbytným prvkem byl viditelný vzduchový polštářek – reedice Air Max 90 se objevují každých pár let. Ty nejznámější jsou: Air Max 90 Current z roku 2008, vybavene větším množstvím síťky na svršku a Air Max 90 Hyperfuse z roku 2012, který má bezešvý svršek. Poslední modely Air Max rovněž navazovaly na model 90. V červenci roku 2016 se ukázaly mezi jinými Air Max 90 Flyknit, které vypadají jako pletené!

Variace na téma velikosti okénka

Další roky můžeme nazvat rozkvětem kolekce. Nové modely se začaly objevovat čím dál častěji. V samotném roce 1981 se na trhu ukázaly až tři varianty. Jedním z nejzajímavějších byl model Air Max 180, ve kterém byly zavedeny první inovace v oblasti vzduchového polštářku.

Číslo 180 mělo symbolizovat fakt, že systém Air bude viditelný v úhlu 180 stupňů. Okénko je navrženo tak, že sporní část není ohraničena podrážkou.

V této sestavě nelze opomenout model, se kterým byl samotný tvůrce nejvíce spokojený. Byl to Air Max 93, který známe spíše pod názvem Air Max 270. Speciální funkce? Podobně jako jeho předchůdce z roku 1981, číslo 270 označuje stupeň viditelnosti vzduchového polštářku. V tomto případě můžeme mluvit o jeho značném odkrytí. Jak se ukazuje, tak na tehdejší časy to byl největší polštářek v systému Air, což stanovilo zároveň největší výzvu pro technology. Stálo mnoho úsilí udržení jejich stability v obuvi.

Další průlom v evoluci Air Max přinesl rok 1995. Nyní projekt vykonal Lozano. Zajímavostí je, že ke vzhledu bot se inspiroval lidským tělem. Máme zde páteř v podobě podrážky, žebra a svaly na svršku. Systém Air byl vyjmutý z modelu z roku 1994 a celek je v pěkné šedo-neonové barvě, která je dnes již klasikou! Pokud jde o Sergio Lozano, vždy zaskakuje podněty, kterými se inspiruje ve své tvorbě. V případě Air Max 96 to byly mořské vlny, které můžeme postřehnout na svršku. Další model byl navžen pojektantem – Christianem Tressera, i zde nutno uznat, že obraz, který se snažil přenést na návrh bot, je dosti netypický. Boty Air Max 97 tak získaly unikátní design japonského rychlovlaku. Především můžeme postřehnout, že vzduchový polštářek zabírá čím dál více místa v podrážce!

Jak se ukázalo, nové tisíciletí přináší nové modely Air Max každý rok a mnohdy dokonce několikrát během roku. Není tajemstvím, že většina kombinací je odvozena od starých ověřených forem provedení a projekty čerpají z retro střihu, který se skvěle osvědčil na trhu v obuvnickém průmyslu. Jeden ze zajímavějším modelů byl ten z roku 2002, který měl v podrážce zakomponováno až 13 okének se vzduchovými polštářky. Nemůžeme rovněž zapomenout na rok 2006, ve kterém denní světlo spatřil model Air Max 360. Vzduchový polštářek v tomto modelu je viditelný v úhlu 360 stupňů a cíl „Umožnit procházku v oblacích” byl konečně zrealizovany!Když v roce 1987 Tinker Hatfield přesvědčoval o svých prvních botech se systémem Air, jistě nikdo nečekal, žeudou mít takový úspěch. Boty Air Max se revolučních staly kultovními. Jsou vlajkovým modelem značky Nike. A nutno dodat, že bez ohledu na úhel viditelnosti vzduchového polštářku jsou stále moderní a to jistě potrvá ještě pár dobrých dekád!
[script]$('.kontener-row').each(function(index) { var ile_left = $(this).children('.left').css('height'); var ile_right = $(this).children('.right').css('height'); if (ile_left > ile_right) $(this).children('.left').css('border-right', '1px solid #fff'); if (ile_left <= ile_right) $(this).children('.right').css('border-left', '1px solid #fff');})[/script]
×
[script]$(document).ready(function() { /* MP - Bug ENPSUP-12079 */ $('#js-header').mouseenter(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '0'); }); $('#js-header').mouseleave(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '100'); });});$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1716_0').attr('required', '');$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1664_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1716_0').removeAttr('required');$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1664_0').removeAttr('required');}});});[/script]