Co to je Snapback?

Snapback Sizeer.sk

Ideální přizpůsobení

Snapback, z doslovného anglického překladu „zacvakni vzadu”, je populární druh kšiltovky. Jsou protikladem čepic Fullcap, které nelze regulovat zapínáním. Snapbacky, díky tomu, že jejich šířku můžeme snadno přizpůsobit k hlavě, jsou obecně nabízené v jedné nebo ve dvou velikostech oproti fullcapů, které jsou vyráběné ve velkém množství rozměrů. Nutno dodat, že pod pojmem snapback se skrývá pouze kšiltovka regulovaná plastovým páskem. Na trhu se čím dál častěji objevují také modely se zapínáním strapback, což znamená, že pásek v zadní části je kožený nebo textilní. Existuje také pásek velcro s regulací na suchý zip. Bez ohledu na to, z jakého materiálu je pásek zhotovený, jde o ideální přizpůsobení čepice tvaru hlavu.

Čepice s historií

Historie snapbacku sahá do počátků 90. let. Individuální čepice tehdy nebyly součástí baseballového dresu. Během turnaje byly nošeny různé pokrývky hlavy – slaměné klobouky, námořní čepice a dokonce žokejové klobouky. Poprvé jako součást oficiálního baseballového dresu se kšiltovky objevily u hráčů týmu The Brooklyn Excelsiors. Bylo to roku 1849. Od tohoto momentu započala éra regulovaných basebalových čepic, prototypů dnešních snapbacku. Snapbacky jako element street stylu se ujaly v 80. letech, kdy se v nich začaly objevovat ikony americké hip-hopové hudební scény na koncertech a ve videoklipech. Model regulované kšiltovky vešel trvale do popkultury a dodnes mají své fanoušky streetwearu na celém světě, i když nějakou dobu byly svrženy fullcapy.

Elementom street štýlu sa snapback čiapky stali v 80. rokoch 20. storočia, keď sa ikony americkej hip-hopovej hudobnej scény začali v nich objavovať na svojich koncertoch a vo videoklipoch. Model šiltovej čiapky na zapínanie sa stal stálicou pop kultúry a do dnes sú nerozlučným doplnkom pre fanúšikov streetwear po celom svete, hoci na chvíľu sa populárnejšími stali čiapky typu fullcap.

Návrat ve velkém stylu

Na přelomu století vyšly snapbacky z módy a fanoušci kšiltovek přešli na fullcapy. Mělo to nejspíš souvislost s marketingovou činností některých firem – v případě regulovaných čepic je možné obvod libovolně přizpůsobit hlavě, díky čemu se stávají velmi univerzální a dlouhodobé, což nepřispívá časté výměně a velké prodejnosti. Model s páskem se jednak vrátil na milost díky dvěma populárním muzikantům R&B, Chrisi Brownovi a Tygovi, kteří nahráli skladbu „Snapback Back”. Ve videoklipu k písni chlapci hatí fullcapy a ohlašují triumfální návrat regulovaných kšiltovek. Video bleskurychle zaplavilo síť a krátce poté se snapbacky znovu objevovaly na hlavách fanoušků streetwearu. Tento trend trvá dodnes.s

×
[script]$(document).ready(function() { /* MP - Bug ENPSUP-12079 */ $('#js-header').mouseenter(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '0'); }); $('#js-header').mouseleave(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '100'); });});$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1716_0').attr('required', '');$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1664_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1716_0').removeAttr('required');$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1664_0').removeAttr('required');}});});[/script]